Paleis Het Loo

Bloemenhouder met plastieken en tuiten in de vorm van een pagode

Delft, circa 1700
0

De bloemenhouder met vijf op elkaar gestapelde segmenten die zijn uitgevoerd met zes tuiten en een waterreservoir is op een console van aardewerk geplaatst.

Afgezien van de plastieken komt het model van de uit zes voluten opgebouwde console overeen met de gebeeldhouwde houten voetstukken van de grote porseleinen kommen van Koningin Mary II in Hampton Court (Delfts aardewerk 2007, deel IV, p. 250, afb. 2)

De vormgegeven sfinxen, moren en pagodestructuur zullen tot de verbeelding hebben gesproken van zeventiende eeuwers deel in deze tijdgeest van hang naar het exotisme.

Een vergelijkbaar exemplaar bevindt zich in de collectie van Castle Howard, waar het al in 1759 in een boedelinventaris wordt genoemd (Delfts aardewerk 2007, deel IV, p. 250, afb. 1).

 

Verdere informatie over dit object is te lezen in:
Erkelens 1996
A.M.L.E. Erkelens, ‘Delffs porceleijn’ van koningin Mary II. Ceramiek op Het Loo uit de tijd van Willem III en Mary II/ Queen Mary’s ‘Delft porcelain’. Ceramics at Het Loo from the time of William and Mary, Zwolle/Apeldoorn (Paleis Het Loo) 1996, cat.nr. 13.

Koninklijk Delfts aardewerk

Productieplaats
Delft
Merk
geen
Datering
circa 1700
Materiaal/techniek
aardewerk met tinglazuur, grootvuurtechniek (monochroom: blauw)
Afmetingen
h. 150 cm b. 52,5 cm d. 52,5 cm
Collectie
Paleis Het Loo
Code
RL 2843
Herkomst
Mercier, Vellier, Thullier, Issaly, en expert M. Vandermeersch, Lille, 27 november 1988; Schenking Stichting 't Konings Loo met steun van de Vereniging Rembrandt
Literatuur

Jaarverslag Paleis Het Loo 1988, pp. 20, 22, nr. 5, afb. 8; Erkelens 1996, cat.nr. 13; Gemeentemuseum Den Haag 2007, deel IV, cat.nr. 9.09

Unieke code
Paleis Het Loo RL 2843