2 vazen

6

2 vazen, destijds gekocht als Delfts, gesigneerd met iets wat op Delft gelijkt, maar het zouden even goed Chinese of Japanse tekens kunnen zijn.
Ze zijn geribd, boven en onderrand bestaan uit florale motieven, centraal staat aan de voor- en achterkant een Hollands landschap
Ze lijken me volledig met de hand gedecoreerd.

Vraag

Bent u het merkteken al tegen gekomen?
Heeft u enig idee van waar ze komen en hoe oud ze zijn?

Afmetingen
hoogte 35 cm
diameter 16 cm
achtkantig
Collectie
publiekscollectie

Reacties 6

Dit is een karakteristieke achtkantige Delfts blauwe bekervaas, gedecoreerd met een typisch Hollands landschap met een windmolen aan het water, omlijst door florale en geometrische motieven (zoals het ruitpatroon aan de boven- en onderkant).

Waarschijnlijk midden tot tweede helft van de 20e eeuw (ca. 1950 - 1980). Dit soort vazen werd in grote aantallen geproduceerd door verschillende aardewerkfabrieken in Nederland (zoals in Gouda, Schoonhoven of Delft zelf, denk aan bedrijven als Regina, Oud Delft of Zenith), specifiek voor de toeristenmarkt en export.

De handgeschilderde blauwe tekst op de onderkant is een ietwat slordig of haastig geschreven merkteken. Er staat: DELFT. 

mvg Franky

Beste Franky, 'k vermoed dat dit uit het Verre Oosten komt, het zal te vergeefs zoeken zijn in Gouda/Schoonhoven, ribbeling op middenstuk van de vaas verwijderd, of nooit toegepast, merkwaardig, 'k vraag me af of het wel handschilderwerk is, groet jvdh.

Ondertussen heb ik verder gezocht via ia. Eerst dateerde men de vazen rond 1950. Dat zou kunnen maar ik kocht ze rond 1995 op een veiling en toen leken ze al behoorlijk oud.

Volgens de informatie die ik nu heb, zouden ze  uit het Noorden van Frankrijk, uit Devres of mogelijks uit België komen. Daar zou op het einde van de 19de, begin 20ste eeuw,  aardewerk in de trant van Delft gemaakt zijn. Volgens die bron wijkt de randversiering ook erg af van de vazen die in Delft geproduceerd werden. 

Terloops: beide vazen zijn op het eerste gezicht identiek maar als je ze met elkaar vergelijkt zie je toch duidelijke verschillen. Ze zijn heel zeker met de hand beschilderd.

Natuurlijk zou ik graag iets meer weten over het merkteken. Ik kan me niet voorstellen dat mijn vazen op dat vlak uniek zijn.

Beoordeling:

  • Niet-Delfts

Toelichting:

  • Niet in Delft gemaakt Delfts aardewerk wordt alleen zo genoemd als het echt in Delft is geproduceerd. Lees meer
  • Nieuwere productietechniek Na 1850 ontwikkelen fabrieken in binnen- en buitenland efficiëntere, goedkopere productietechnieken. Dit aardewerk valt buiten de scope van deze site. Lees meer
  • Ongeïdentificeerd merk Niet alle merken die voorkomen op aardewerk zijn geïdentificeerd. Het zou een nieuw Delfts merk kunnen zijn! Maar ook een merk dat niet in Delft gevoerd werd. Lees meer

Het betreft hier aardewerk in Delftse stijl, naar mijn mening gemaakt buiten Nederland in de 20ste eeuw,